مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به سطح "ممتاز" ارتقاء یافت.

۱۸ آبان ۱۴۰۱ | ۱۳:۵۲ کد : ۵۰۴۲۰ خبر مراکر خدمات تخصصی
مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی به سطح "ممتاز" ارتقاء یافت.

ارتقای مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی جهاد دانشگاهی در فناوری

مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران پس از چهار بار برگزیده شدن به‌عنوان «آزمایشگاه برتر» در ارزیابی عملکرد مراکز آزمایشگاهی سراسر کشور که توسط شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاوت علمی و فناوری ریاست جمهوری انجام می‌شود، توانست به سطح «ممتاز»، ارتقاء یابد.

 دکتر نجمه یزدانفر، مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران افزود پیاده‌سازی الزامات و اخذ گواهینامه استاندارد ISO/IEC ۱۷۰۲۵ ، دریافت گواهینامه آزمایشگاه معتمد از ۹ مرجع و سازمان ملی، اجرای بیش از ۲۰ طرح پژوهشی بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای، افزایش سطح رضایت مشتریان و در اختیار داشتن نیروهای متخصص را از دلایل ارتقای سطح این مرکز برشمرد.
 

مرکز آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران مورد وثوق شرکت‌های عظیم نفتی

وی این مرکز را آزمایشگاه مورد وثوق شرکت‌های عظیم نفتی از جمله شرکت نفت فلات قاره، برای انجام آزمون‌های بررسی عملکرد افزایه‌های ضد رسوب، ضد خوردگی و ضدباکتری مورد مصرف در صنعت نفت برشمرد و افزود: از دیگر دستاوردهای مرکز آنالیز شیمیایی می‌توان به همکاری با ستاد قاچاق سوخت در خصوص آنالیز و ردیابی فرآورده‌های نفتی قاچاق، صدور گواهینامه سلامت بین‌المللی برای محصولات کشاورزی صادراتی، برگزاری بیش از ۱۰۰ دوره آموزشی و کارگاه تخصصی مهارت‌های آزمایشگاهی و انتشار بیش از ۵۰ مقاله چاپ شده در نشریات معتبر علمی و کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی اشاره کرد.

همچنین همکاری در تدوین ده‌ها استاندارد ملی و بازنگری استانداردهای بین‌المللی ISO و عقد تفاهم‌نامه همکاری با ده‌ها سازمان دولتی و شرکت‌های تولیدکننده مواد غذایی و شیمیایی از دیگر دستاوردها است.

سیستم مدیریت کیفیت مرکز آنالیز شیمیایی مطابق با الزامات استاندارد بین‌المللی ISO/IEC ۱۷۰۲۵

دکتر یزدانفر تصریح کرد: مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی، به‌عنوان یکی از آزمایشگاه‌های فعال در زمینه انجام آزمایش‌های فیزیکی و شیمیایی، میکروبی، اسپکتروسکپی و کروماتوگرافی به‌عنوان مرجعی برای انجام آزمون‌های مرتبط با دستوالعمل‌های سازمان ملی استاندارد ایران و روش‌های بین‌المللی است که در راستای تحقق اهداف کلان این مجموعه فعالیت می‌کند.

عضو هیئت علمی جهاد دانشگاهی افزود این مرکز با در اختیار داشتن آزمایشگاه‌های مجهز به تجهیزات مدرن آنالیز دستگاهی و پرسنل متخصص، مجرب و آموزش‌دیده به‌صورت کاملاً تخصصی در زمینه‌های مختلف از جمله آنالیز آلاینده‌های آلی، باقی‌مانده سموم دفع آفات نباتی، مایکوتوکسین‌ها، آفلاتوکسین‌ها، آنیون‌ها، آلاینده‌های فلزی و کاتیون‌ها، مواد موثره، اسانس‌های گیاهی، ویتامین‌ها و آزمون‌های فیزیکوشیمیایی در نمونه‌های مختلف از جمله محصولات کشاورزی، نمونه‌های بیولوژیکی و بافت‌های جانوری، مواد غذایی، غذای دام و طیور، آب و پساب، فاضلاب، خاک و رسوب، کود شیمیایی، مواد شیمیایی، نفت و پتروشیمی و ... فعال است.

اجرای سریع و دقیق آزمون‌ها بر اساس روش‌های استاندارد ملی و بین‌المللی هدف مرکز آنالیز شیمیایی

دکتر یزدانفر هدف مرکز آنالیز شیمیایی را اجرای سریع و دقیق آزمون‌های مورد نظر بر اساس روش‌های استاندارد ملی و بین‌المللی و یا مقالات معتبر نشریات علمی دانست و گفت: آزمایشگاه‌های این مرکز شامل آزمایشگاه‌ کروماتوگرافی(سموم و آلاینده‌های آلی)، آزمایشگاه اسپکتروفتومتری(فلزات سنگین)، آزمایشگاه شیمی مواد غذایی، آزمایشگاه فرآورده‌های نفتی(آزمون‌های فیزیکوشیمیایی نفت) و آزمایشگاه تخصصی سم و کود است.

وی افزود: ساختار پرسنلی مرکز آنالیز شیمیایی از اعضای هیئت علمی جهاد دانشگاهی و کارشناسان آموزش‌دیده این نهاد تشکیل شده و به‌علت ارتباط تنگاتنگ با محیط‌های تحقیقاتی و دانشگاهی به‌صورت کاملاً علمی و دانش‌بنیان و بر اساس نیازهای مغفول‌مانده جامعه مدیریت می‌شود.

مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران ادامه داد: این مرکز به‌واسطه ساختار پژوهشی خود و جایگاه مقبول و خوشنام جهاد دانشگاهی، همواره در موارد حساس و حائز اهمیت ملی و منطقه‌ای، مورد وثوق مدیران سازمان‌های نظارتی و نهادهای حاکمیتی بوده و به‌عنوان مشاور علمی و مرجع مورد اعتماد در کمیته‌های استانی و ملی حضور دارد و در موارد متعددی به‌عنوان مرجع حل اختلاف ایفای نقش کرده است.

مرکز آنالیز شیمیایی دارنده لوح سپاس آزمایشگاه نمونه برتر از سازمان ملی استاندارد

دکتر یزدانفر خاطرنشان کرد: مرکز آنالیز شیمیایی در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد و به‌واسطه همت، تلاش و روحیه فعال و علاقه‌مند همکاران، موفق به دریافت لوح سپاس آزمایشگاه نمونه برتر سازمان ملی استاندارد در سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۳ شد و در سال ۱۳۹۷ هم در میان بیش از ۲۰۰ آزمایشگاه عضو شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری در دسته آزمایشگاه‌های برتر قرار گرفت.

مرکز آنالیز شیمیایی عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

مدیر مرکز خدمات تخصصی آنالیز شیمیایی پژوهشکده توسعه صنایع شیمیایی ایران افزود: پس از نزدیک به دو دهه فعالیت در حال حاضر این مرکز، با در اختیار داشتن ۳۲۰ متر مربع فضای فیزیکی آزمایشگاهی فعال شامل ۵ واحد آزمایشگاهی تخصصی و پرسنل تخصصی مجرب (دکتری، کارشناس ارشد شیمی تجزیه و کارشناس شیمی) به‌عنوان آزمایشگاه همکار سازمان ملی استاندارد در زمینه مواد غذایی، محصولات کشاورزی و تعیین ماهیت، آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست، آزمایشگاه همکار اداره نظارت معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت، آزمایشگاه مورد تأئید ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در زمینه تعیین ماهیت فرآورده‌های نفتی، آزمایشگاه همکار شرکت نفت فلات قاره ایران، آزمایشگاه همکار و معتمد سازمان حفظ نباتات، عضو وابسته شبکه ملی پژوهش و فن‌آوری گیاهان دارویی و عضو قطعی شبکه آزمایشگاهی فن‌آوری‌های راهبردی معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری، در حال فعالیت است.

مرکز آنالیز شیمیایی بازوی علمی مراجع مربوطه در ارتقای سطح کیفی و سلامت جامعه

دکتر یزدانفر ارتباط این مرکز با مراجع علمی و نظارتی را خوب توصیف کرد و افزود: مرکز آنالیز شیمیایی به‌واسطه ساختار پژوهشی و علمی، حضور مداوم در جلسات فنی و کمیته‌های علمی سازمان‌های نظارتی دولتی دارد و به‌علت اعتماد فیمابین در جریان معضلات و تنگنا‌های کشور قرار می‌گیرد. در پاسخ به این اعتماد، مرکز آنالیز شیمیایی همواره کوشیده در حوزه‌های تخصصی و ویژه‌ای که بخش خصوصی به علل مختلف از جمله نداشتن صرفه اقتصادی، دشواری بهینه‌سازی روش و نیاز به کارشناسان خبره، انگیزه ورود به آن را ندارند، فعالیت کند و به‌عنوان یک بازوی علمی مراجع مربوطه را در ارتقای سطح کیفی و سلامت جامعه یاری رساند.

اعلام آمادگی مرکز آنالیز شیمیایی برای همکاری با دیگر سازمان‌ها و شرکت‌ها

دکتر یزدانفر تصریح کرد: بر همین اساس این مرکز آمادگی دارد در همه حوزه‌های اعلام شده و موارد مشابه دیگری که نیاز سازمان‌ها، شرکت‌ها، تولیدکنندگان، واردکنندگان و صادرکنندگان است با تمام توان حضور یابد و سهم خود را به‌عنوان یک جامعه کوچک جوان و علمی در پیشبرد اهداف علمی و تخصصی و ارتقای سطح زندگی و رفاه عمومی مردم ایران ایفا کند.

 


نظر شما :